Uniwersytet I Wieku to program wykładów i ćwiczeń dla dzieci to nowość w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie. Dzięki uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury, dzieci z ograniczonym dostępem do dóbr kultury m.in. przez barierę komunikacyjną, będą miały możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym cyklu zajęć oraz wyjazdów tematycznych z różnych dziedzin sztuki. Projekt kierowany jest do osób od 8 do 12 lat z terenu gminy Zbuczyn z zapewnieniem transportu na miejsce spotkań. Rekrutacja uczestników odbyła się przy pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbuczynie.

18 maja odbędzie się uroczysta inauguracja roku akademickiego. Zaszczytną funkcję rektora będzie pełnił Wójt Gminy Zbuczyn – Tomasz Hapunowicz. Osobiście wręczy indeksy „małym studentom” i dokona pierwszego wpisu. Przewidzianą atrakcją dla uczestników będzie pokaz iluzji w wykonaniu Macieja Pędy – wielokrotnego mistrza Polski w sztuce iluzji i mikroiluzji.

Na wzór prawdziwego uniwersytetu rok akademicki podzielony został na II semestry. „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?” - to jeden z tematów wykładów w I semestrze. Jak sama nazwa wskazuje będą to zajęcia z malarstwa. Przewidujemy także warsztaty kulinarne, zajęcia z robotyki oraz wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, gdzie zwiedzimy Planetarium.

W drugim semestrze przewidzianych jest 8 spotkań w tym: warsztaty ceramiczne, taneczne, krawiectwo oraz rzeźba. Wszystkie wykłady oraz ćwiczenia będą przeprowadzone pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Przewidziana jest także wycieczka do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, a także dzieci zwiedzą kulisy Teatru Lalka w Warszawie. „Dlaczego podkowa przynosi szczęście?” - na to pytanie dzieci znajdą odpowiedz podczas wycieczki do stadniny koni w Janowie Podlaskim.

Partnerami projektu są: Gmina Zbuczyn, Szkoła Podstawowa w Zbuczynie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbuczynie oraz Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku.

Wychowanie przez sztukę i uczestnictwo w kulturze posiada nieocenione wartości dla rozwoju emocjonalnego dzieci: kształtuje człowieka, wpływa na jego poglądy, przekonania, rozwija osobowość. Jedyną możliwością uczestnictwa dzieci w programach związanych z edukacją kulturalną są zajęcia pozalekcyjne, dlatego mamy nadzieję, że wsparcie finansowe które otrzymał Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie będzie szansą aby Uniwersytet I Wieku działał w kolejnych latach na większą skalę.

Koordynatorzy:

• Marta Hapunowicz