10 12 15 7 9 x1 x4

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w czwartek, 6 lutego dosłownie doświadczyli wpływu i znaczenia wirtualnej rzeczywiśtości (VR).

Firma HTC VIVE Poland zaprezentowała swój produkt i technologię VIVE, a seniorzy dzięki goglom i zestawom tzw. 6-osiowym (6DoF) HTC VIVE Cosmos - umożliwiającym ruch w przestrzeni, śledzenie gałki ocznej oraz reakcje gracza - otrzymali możliwość intensywnych przeżyć i rozbudzonych emocji w kilku wirtualnych scenariuszach. Emocje przyszło im przeżywać jako m.in. nurkowie na pokładzie zatopionego statku, zwiedzali muzeum z pracami Salvadora Dalego, czy sprawdzali swoją odwagę stając na krawędzi wysokosciowca, ponad 500 metrów nad ziemią i skoczyć. Tylko nieliczni się zdecydowali...

Wirtualna rzeczywistość polega na multimedialnym kreowaniu komputerowej wizji przedmiotów, przestrzeni i zdarzeń. Wykład i prezentacje pokazały seniorom, jak wiele zastosowań ma ta technologia, zarówno dla osób w każdym wieku jak i różnych profesji. Od kilku lat technologia VR zdobywa zastosowanie w np. kulturze (wirtualne muzea), szkoleniach, symulatorach urządzeń, projektowaniu, rozrywce itp.

Wykład poprowadziła p. Maria Jeruzalska od 6 lat pracująca w HTC VIVE Poland na stanowisku managera sprzedaży. Firma promuje i wspiera rozwój nowych technologii. Prywatnie Pani Maria wychowywała się w Zbuczynie, a jej rodzice - Państwo Kożuchowscy są słuchaczami UTW.

W najbliższej przyszłości GOK planuje dla seniorów cykl zajęć z nowymi technologiami, m.in. z aplikacjami na smartfonach.

Luty 2020