Narodowe Czytanie to przedsięwzięcie, które już 9 raz w pierwszą sobotę września gromadzi Polaków w kraju i za granicą (w ostatniej edycji w ponad 3000 miejsc), aby mogli się delektować wybranymi w internetowej sondzie dziełami literackimi, które w szczególny sposób kształtowały i nadal kształtują nasza narodową tożsamość.

Po raz pierwszy mieszkańcy gminy Zbuczyn czynnie włączyli się w tę akcję w 2017 r., kiedy to wspólnie czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei w roku jubileuszu Odzyskania Niepodległości przez Polskę wspólną lekturą było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, bliskie nam chociażby dzięki pięknym opisom siedleckiej Sekuły, którą tęsknie wspominała matka głównego bohatera. W ubiegłym roku spośród nowel o tematyce patriotycznej wybraliśmy „Dobrą Panią” Elizy Orzeszkowej. Pamiętamy podniosłą atmosferę wspólnej lektury, wydarzenia towarzyszące: pokazy, występy, a także pyszności przygotowane przez członków Kół Gospodyń Wiejskich.

Każdą lekturę prezentowało około 30 osób z różnych środowisk, wśród nich uczniowie szkół z naszego terenu, którzy brali udział w organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, KONKURSIE PIĘKNEGO CZYTANIA, którego celem była promocja czytelnictwa i zasad kultury żywego słowa. W tym roku, z wiadomych powodów, nie było możliwe przeprowadzenie tego konkursu, ale mamy nadzieję wrócić do tego pomysłu w lepszych czasach, które wierzymy szybko nadejdą.

W tym roku czytane były fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Swą obecnością zaszczycił nas szczególny gość – aktor i reżyser m. in. „Balladyny” - p. Jerzy Łazewski.

Lektorzy, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu w Gminie Zbuczyn:

• Jerzy Łazewski – Kirkor,

• Dariusz Cegiełkowski – Chochlik,

• Ks. Krzysztof Niestieruk – Skierka,

• Leszek Wierzejski – Filon,

• Krzysztof Boruta – Pustelnik,

• Łukasz Jastrzębski – Grabiec,

• Agnieszka Chojecka – Balladyna,

• Karolina Jaszczuk – Alina,

• Agnieszka Dziewulska – Goplana,

• Bogusława Krasuska – Wdowa,

• Jolanta Szcząchor – Narrator,

• Tomasz Kędzierski i Wojciech Kędzierski – Swaty,

• Aleksandra Ługowska i Małgorzata Jasińska – Dziewice.

Polecamy:

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z Narodowego Czytania 2020 w gminie Zbuczyn.