Uroczysta Inauguracja

roku akademickiego 2020/2021

Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zbuczynie inaugurował rok akademicki po raz dziewiąty! Uroczyste „Gaudeamus Igitur” wybrzmiało na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie 24 września 2020 r.

Rok akademicki 2020/2021 otworzyli: proboszcz parafii w Zbuczynie ks. Sławomir Brodawka, wójt gminy Zbuczyn Tomasz Hapunowicz, przewodnicząca Rady Seniorów Janina Lewicka oraz dyrektor GOK Zbuczyn Krzysztof Boruta. Zespół wokalny „UliBabki” ze Zbuczyna (kierownik artystyczny Urszula Chruściel) wspólnie z zaproszonymi gośćmi zaśpiewali Hymn Państwowy i Akademicki.

Najważniejszym punktem programu był wykład inauguracyjny dr hab. Ewy Rzeteckiej-Niewiadomskiej i dr Pauliny Tkaczyk pt.:„Muzyczne perły dawnej Europy – mistrzowie przedklasyczni i klasyczni w 250-rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena”. Podczas, wykładu zgromadzeni mogli poznać historię klawesynu i fletu traverso oraz usłyszeć utwory Mozarta czy Bethovena, wykonane na tych instrumentach. Artystki grały również na cztery ręce, co jak podkreśliły nie jest łatwe, ponieważ klawesyn ma krótszą klawiaturę niż fortepian.

Wykład odbył się w ramach projektu Stowarzyszenia Radomskie Centrum Przedsiębiorczości „Pakiety edukacyjne dla mazowieckich seniorów” dofinansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego”.

Podczas uroczystości rozstrzygnięto także konkurs plastyczno-literacki „Lato w literaturze”, który skierowany był do seniorów z terenu gminy Zbuczyn. Jego celem było stworzenie dzieła zainspirowanego opisem przyrody z powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Jury w składzie: Dominika Kośla, Maciej Tołwiński, Joanna Handzel, doceniło wszystkie prace konkursowe, ponieważ najważniejsza jest wiara w swój talent i umiejętność dzielenia się nim z innymi.

Laureaci konkursu:

I miejsce: Halina Jasińska – Wólka Kamienna,

II miejsce: Piotr Jastrzębski – Chromna,

III miejsce ex aequo: Marianna Rosińska – Zbuczyn, Halina Borkowska – kol. Krzymosze

Wyróżnienia otrzymali: Zofia Cielemęcka – Tchórzew, Józef Górka – Zbuczyn, Irena Sieńko – Rzążew, Teresa Wierzejska – Zbuczyn.