16 listopada 2022 r. odbył się V Dzień Seniora Gminy Zbuczyn, podczas którego hucznie obchodzono Jubileusz 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie.
Kiedy w 2012 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie swą działalność rozpoczynał Uniwersytet Trzeciego Wieku z pewnością nikt nie przypuszczał, że studencka brać rozrośnie się w tak dużym tempie, a Uniwersytet stanie się miejscem tak żywym i pełnym pozytywnej energii wpływającej na życie całej Gminy.

Świętowanie Jubileuszu zaczęto w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie, który jest azylem i miejscem spotkań Seniorów. Uroczystość rozpoczęła p. Elżbieta Borkowska (słuchaczka UTW), która zaprezentowała cząstkę swej twórczości literackiej odczytując wiersz o historii i działalności Uniwersytetu (wiersz dostępny jest w drugim numerze kwartalnika GOK pt. „Oko na kulturę” dostępny na stronie www.gokzbuczyn.pl).

Grupa Teatru Obrzędowego i Poetyckiego słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie zaprezentowała spektakl pt. „Jesienny wieczór” czyli spektakl poetycki na podstawie twórczości poetów Ziemi Siedleckiej w reżyserii Łukasza Wawryniuka, który jest obecnie koordynatorem UTW. Aktorki to: Halina Jasińska, Małgorzata Skolimowska, Jadwiga Prus, Bogusława Krasuska, Stanisława Buczek, Krystyna Prochenka, Barbara Gotowicka, Elżbieta Prochenka.

Gwiazdą wieczoru był Piotr Pręgowski - piosenkarz, aktor teatralny oraz telewizyjny, znany z roli Pietrka w popularnym serialu Ranczo. Jego recital nie tylko rozbawił publiczność, ale również aktywnie zaangażował ją w występ. Humorystyczne, dowcipne i z dystansem – tak można określić wystąpienie Piotra Pręgowskiego na scenie Gminnego Ośrodka Kultury, które z pewnością przypadło do gustu Seniorom UTW Zbuczyn.

Zgromadzonych gości i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oficjalnie powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie p. Emilia Biarda. Wyraziła także ogromną radość, że ośrodek kultury w Zbuczynie tworzy przestrzeń, w której seniorzy po zakończeniu kariery zawodowej mogą znów poczuć się aktywni, mogą poszerzać swą wiedzę, realizować swoje dawne pasje, odkrywać talenty, a także nawiązywać przyjaźnie i cieszyć się jesienią swego życia.

Przewodniczący UTW p. Marek Kubak i prezes Stowarzyszenia Aktywny Senior Gminy Zbuczyn p. Janina Lewicka opowiedzieli o głównych założeniach i działaniach Uniwersytetu oraz złożyli życzenia Seniorom. Była to też świetna okazja do podziękowań dla osób zaangażowanych w tworzenie UTW oraz osób wspierających bieżącą działalność. Wśród tych osób znaleźli się: Wójt Gminy Zbuczyn p. Hubert Pasiak wraz z Radnymi Gminy, Radni Powiatu Siedleckiego, p. Dariusz Stopa – Dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach, Proboszcz parafii pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika ks. Sławomir Brodawka, członkowie Społecznej Rady Programowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie, p. Adam Tarkowski, p. Tomasz Hapunowicz oraz kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Zbuczyn.

Podczas jubileuszowego wieczoru nie zabrakło niespodzianek przygotowanych przez dyrekcję i pracowników GOK Zbuczyn. Jedną z nich był film, w którym wybrani słuchacze UTW dzielili się swoimi refleksjami, doświadczeniami i wspomnieniami związanymi z Uniwersytetem (film można obejrzeć w artykule na stronie www.gokzbuczyn.pl lub na kanale YouTube GOK Zbuczyn). W dalszej części wieczoru Seniorzy otrzymali pamiątkowe listy gratulacyjne z okazji Jubileuszu 10-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie.

W ciągu 10 lat Uniwersytet realizował niezwykle bogatą i urozmaiconą ofertę programową, dając możliwość zdobywania nowych umiejętności i kompetencji, a tym samym doskonale wpisując się w ideę kształcenia przez całe życie. To bardzo ważne i niezwykle cenne dla naszego społeczeństwa. Na uznanie zasługuje także pozytywna motywacja i aktywność słuchaczy UTW Zbuczyn. To właśnie aktywność i motywacja sprawiają, że życie na emeryturze staje się bogatsze, wzrasta poczucie satysfakcji i wiara w siebie, a to z kolei dodaje energii do życia, daje radość i dumę.

Na chwilę obecną Uniwersytet liczy 103 członków, w tym 77 kobiet i 26 mężczyzn. Najstarszy członek UTW ma 86 lat.

Wszystkim członkom Uniwersytetu Trzeciego wieku w Zbuczynie dalszych wielu inspirujących i niezwykle ciekawych spotkań, nowych przyjaźni, realizacji swych pasji, kreatywności oraz niesłabnącego zapału do pracy nad swoim rozwojem. Składamy serdeczne gratulacje z okazji Jubileuszu i ufamy, że jest to dopiero początek kolejnych długich lat działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie – dyrektor i pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Hubert Pasiak Wójt Gminy Zbuczyn, zaś Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Patronat medialny: Głos Seniora, Gmina Przyjazna Seniorom, Stowarzyszenie MANKO, Życie Siedleckie, Tygodnik Siedlecki.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.