Narodowe czytanie w Gminie Zbuczyn

Akcja Narodowego Czytania po raz pierwszy została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w 2012 r. przez ówczesnego Prezydenta RP. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Quo Vadis” Sienkiewicza. W tym roku wybrano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno literatury polskiej, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Patronat honorowy nad tą akcją objęła para prezydencka.

W Gminie Zbuczyn Narodowe Czytanie odbyło się 2 września o godz. 10.00. „Wesele” czytano z podziałem na role, a w role lektorów wcielili się m.in. przedstawiciele Gminy Zbuczyn, Radni, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Rady Seniorów, osoby zaprzyjaźnione z Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz młodzież z terenu gminy.

Czytanie klasyków polskiej literatury to bardzo ważne wydarzenie w życiu lokalnej społeczności, które na stałe, mamy nadzieję, wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych organizowanych przez GOK.

Organizatorzy: Grupa nieformalna, która złożyła wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej Gminy Zbuczyn, Gminna Biblioteka Publiczna w Zbuczynie, Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie oraz Biblioteka Szkolna przy zespole Szkół im. Jana Pawła II w Zbuczynie.