"Wywiezienie i powrót obrazu Matki Bożej Kodeńskiej"

Wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie poprowadził Ojciec Leonard Głowacki ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Kodniu.

O. Leonard święcenia kapłańskie przyjął 11 marca 1956 roku w Poznaniu, od kilku lat mieszka w kodeńskim klasztorze. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez wiele lat zajmował się pracą pedagogiczną i formacyjną.

Oprócz tego o. Leonard sporo pisze. Jego publikacje dotyczą m.in. duszpasterstwa polonijnego, pracy misyjnej oraz żywotów świętych. W jego dorobku nie brakuje również książek, w których zawarty jest komentarz do Słowa Bożego. Wykład poświęcony był wywiezieniu i powrocie obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej to rodzina zakonna, gdzie we wspólnocie żyją i pracują kapłani i bracia. Zgromadzenie powstało w 1816 roku. Szczególną rolę w życiu i posługiwaniu Oblatów spełnia Maryja – Wzór i Strażniczka ich powołania. Jej służą także w kodeńskim sanktuarium. W Polsce oblaci Maryi Niepokalanej są obecni od 1920 roku. Pracują w 21 domach w tym również w Kodniu.