27 czerwca 2018 r. słuchacze UTW Zbuczyn oraz zaproszeni goście z UTW Mordy uczestniczyli w wykładzie poświęconemu chorobom narządu wzroku.

Wykład przeprowadziła p. Magda Szczepanik - absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego kierunku pielęgniarstwo. W ciągu 11 lat pracy zdobywała doświadczenie w kraju i za granicą pracując z dziećmi, dorosłymi oraz osobami starszymi. Ukończyła szereg kursów kwalifikacyjnych w tym m.in. pielęgniarstwa operacyjnego i pielęgniarstwa środowiskowego. Od 7 lat pracuje w renomowanej klinice okulistycznej w Warszawie - w poradni oraz na bloku operacyjnym. Od roku koordynuje badanie kliniczne związane z leczeniem chorób plamki żółtej.

Nasi seniorzy dowiedzieli się co mogą oznaczać niewyraźnie, rozmyte obrazy wydające się jak za mgłą, podwójne widzenie, rozproszenie światła, mętne punkty, kropki albo tzw. „czarny deszcz”, oślepiające błyski świetlne, zniekształcenia widzianych obrazów i linii prostych, ciemna plamka na środku pola widzenia, czyli niektóre z możliwych objawów chorób narządu wzroku, zwłaszcza w wieku starszym.

Wykład odbył się w ramach projektu „Ten cenny czas" realizowanego przez fundację DONUM, dzięki dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozyskanej w ramach programu „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku".