100 lat tradycji dożynkowej w Krzesku - Królowa Niwa.

Obrzęd Dożynek to tradycja ludowa - symbol dorobku i ciężkiej pracy rolników. Stanowią także wyraz hołdu społeczności wiejskiej bezpośrednio związanej z gospodarstwem i ziemią.

Święto plonów ma bardzo istotne znaczenie dla wszystkich rolników.

Tradycja krzeskich dożynek sięga co najmniej 1918 roku. Niektórzy mieszkańcy, powołując się na przekazy ustne swoich przodków, mówią o jeszcze odleglejszej dacie pierwszych dożynek. Wskazywany jest nawet rok 1907, kiedy to krzeska młodzież założyła Koło Młodzieży Wiejskiej „Wici”, które zainicjowało organizację wiejskich dożynek. Z całą pewnością dożynki w Krzesku-Królowa Niwa odbyły się w roku 1918, kiedy to odradzającej się państwowości towarzyszył wzrost aktywności społecznej, związanej z poczuciem radości i wolności zgromadzeń. Symbolicznie więc przyjęto, że krzeskie dożynki mają tyle lat, co odrodzona Niepodległość Polski!

Dziś dożynki to największe, tradycyjne święto okresu letnio-jesiennych zbiorów. Krzeskie dożynki, podobnie jak na terenie całego kraju, pokazują dawne zwyczaje ludowe oraz kultywują rodzime obrzędy rolników, dziękujących za plony. Stałymi elementami krzeskich dożynek są więc: Msza Święta, korowód dożynkowy, poświęcenie i przekazanie wieńca, symbolizującego plony, dzielenie chleba oraz występy artystyczne z wyczekiwanymi przez wszystkich przyśpiewkami, które opisują wydarzenia z życia krzeska od ostatnich dożynek i zabawa taneczna. Uroczystości wciąż cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Krzeska-Królowa Niwa, innych miejscowości gminy Zbuczyn i gości z najodleglejszych stron.

Dla mieszkańców Krzeska była to podwójna okazja do świętowania. Oficjalnie otwarto także Krzeski Dom Kultury - czyli wyremontowanego domu ludowego. Mieszkańcy włożyli w to mnóstwo własnej pracy, w efekcie miejscowość zyskała solidną bazę do zabaw, spotkań, kursów, warsztatów i wystaw. Obiekt na pewno nie będzie stał pusty: długofalowe plany jego wykorzystania snuje już Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku, a miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna przeniesie tam wkrótce zbiory swojej izby pamięci. Przedsięwzięciu temu poświęcimy wkrótce osobny materiał.