Kolejny raz społeczność Gminy Zbuczyn włączyła się w ogólnopolskie przedsięwzięcie wspólnego czytania.

W związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania Niepodległości prezydent Andrzej Duda zachęcił Polaków do sięgania po lektury umieszczone na liście „Antologii Niepodległości”, 44 dzieł polskiej literatury w ciągu całego roku. Realizując cenną inicjatywę w ramach projektu „Narodowe Czytanie w Gminie Zbuczyn”został zorganizowany Konkurs Pięknego Czytania. W czerwcu uczniowie szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z terenu gminy zaprezentowali swoją interpretację przesyconych treściami patriotycznymi fragmentów dzieł wybitnych polskich pisarzy. Jury złożone ze specjalistów w zakresie kultury żywego słowa (p. Małgorzata Połeć – metodyk języka polskiego, p. Eugeniusz Kasjanowicz – poeta, p. Adam Białczak – dziennikarz) wysoko oceniło zorganizowanie i poziom prezentacji oraz wyłoniło Mistrzów Pięknego Czytania. W kategorii szkół podstawowych tytuł ten zdobyła Marta Krasuska ze szkoły w Zbuczynie. II miejsce uzyskała Liliana Kondraciuk ze szkoły w Zbuczynie, a III – Aleksandra Jastrzębska z Niepublicznej Szkoły Podstawowych w Ługach Wielkich. Natomiast w kategorii: oddziały gimnazjalne Mistrzem Pięknego Czytania została Patrycja Sobiczewska ze Zbuczyna, II miejsce zdobyła Aleksandra Jastrzębska ze Zbuczyna, a III Julia Kozak z Niepublicznego Gimnazjum w Izdebkach – Kosnach.
Do wspólnej lektury w dniu 8 września p. prezydent zaproponował „Przedwiośnie” - Stefana Żeromskiego w wersji pełnej lub zaadoptowanej, w której pominięto część określeń. My oczywiście wybraliśmy czytanie oryginału. Dla mieszkańców Podlasia dzieło to jest szczególnie bliskie ze względu na związki z Siedlcami matki głównego bohatera, Jadwigi z Dąbrowskich Barykowej. Całe dorosłe życie spędzając w Rosji, tęskniła za rodzinnymi stronami „(...) w oazie naftowej pustyni – Baku (...). Pani Barykowa nie miała zawsze nic pilniejszego do nadmienienia jak stwierdzenie, że na SEKULE był także piękny staw, w RAKOWCU były nadto łąki – gdzie! Piękniejsze niż kiedykolwiek na świecie, a księżyc świecił nad MUCHAWKĄ i odbijał się w stawie około młyna!”.
Do przeczytania fragmentów „Przedwiośnia” zaproszono 25 osób:
- laureatów Konkursu Pięknego Czytania
- nauczycieli (p. Teresę Celińską, Sylwię Wiewiórkę, Marlenę Mistewicz, Barbarę Koczkodaj, Marzenę Ługowską, Anitę Zdanowską, Janinę Pogonowską, Joanne Kotowską, Agnieszkę Sobiczewską, Mariolę Krasuską, Bożenę Boczek, Magdę Chojecką Buczek.
-mieszkańców gminy – Joannę Kędzierską, Halinę Jasińską
-przedstawicieli władz – Zastępca Wójta – p. Dariusz Cegiełkowskiego i radnego Ireneusza Chomkę.
-p. Urszulę Chruściel – prowadzącą zespół „Ulibabki” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie
Zarówno czytanie jak i słuchanie świetnie przygotowanych interpretacji fragmentów dzieła było dla uczestników przedsięwzięcia wzruszającym i budującym przeżyciem. We współczesnej codzienności zdominowanej przez obraz, anonimowość i zalew informacji pozwoliło na nowo docenić piękno słowa oraz bezpośredni kontakt z nim.
To kulturalne wydarzenie dopełniło wręczenie nagród laureatom Konkursu Pięknego Czytania oraz krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Ulibabki”.
Mamy nadzieję, że obcowanie z wybitnymi dziełami polskich pisarzy będzie potrzebą serca nie tylko z okazji Narodowego Czytania.

Tekst: Jolanta Szcząchor

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury
w Zbuczynie
tel.: 500 799 675
e-mail: kontakt@gokzbuczyn.pl 
adres: ul. Jana Pawła II 3,
08-106 Zbuczyn

Gminna Biblioteka Publiczna
w Zbuczynie

tel.: 515 783 251
e-mail: kontakt@gokzbuczyn.pl
adres: ul. Jana Pawła II 3,
08-106 Zbuczyn
godz. pracy: pn-pt od 9.00 do 17.00

Nasze plakaty