Rok 2018 jest wyjątkowy dla miejscowości i Parafii Zbuczyn! To właśnie 600 lat temu powstała nasza mała ojczyzna.

11 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie odbyła się konferencja naukowa, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom historii naszego istnienia.

W pierwszej części programu mieszkańcy oraz zaproszeni goście wzięli udział w wykładach prelegentów: dr Rafała Dmowskiego, mjr dr Andrzeja Chojnackiego, dr Grzegorza Wielika, mgr Krzysztofa Koziestańskiego, mgr Jacka Odziemczyka, mgr Natalii Kondraciuk oraz dr Wiesława Charczuka. Słuchacze dowiedzieli się między innymi jak funkcjonowała nasza gmina, społeczeństwo, a także poznali losy duszpasterzy w okresie międzywojennym.

W drugiej części programu dr Wiesław Charczuk oficjalnie zaprezentował książkę pt. "Dzieje Parafii Zbuczyn w latach 1418 – 2018", której jest współautorem. Zawiera prawie 600 stron oraz opiera się o prace magisterskie Piotra Dyczka i Krzysztofa Koziestańskiego. Jest to pierwsza tak obszerna publikacja opisująca dzieje parafii Zbuczyn.

Zainteresowani mieli możliość nabycia własnego egzemplarza książki wraz z autografem autorów oraz bliżej zapoznać się z lekturą.

Dystrybutorem książki jest Parafia Zbuczyn.