„Każ­de ży­cie, po­wia­dasz,
to ma­te­riał na książ­kę.
Czy aby na pew­no?
Czy moje też?
Każ­da książ­ka, po­wia­dasz,
to ma­te­riał na ży­cie.
Moja też?

Materiał, Agnieszka Osiecka

Ambitne teksty wybrane z „Ośmiu lektur na ósme Narodowe Czytanie”, profesjonalne prezentacje, doniosła atmosfera, wszystko to towarzyszyło „2 Gminnemu Konkursowi Pięknego Czytania”, zorganizowanego w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Narodowego Czytania w Gminie Zbuczyn.

Zdolna młodzież ze Szkół Podstawowych oraz oddziału gimnazjalnego z wielką klasą rywalizowała o Mistrza Pięknego Czytania w dwóch kategoriach wiekowych. Jednocześnie przeniosła słuchaczy w świat wspomnień z historii Polski. Wspomnień i treści jakże odległych, a zarazem jakże aktualnych. Konkursowi „klasy i rankingu” dodała profesjonalna komisja w składzie:

ANNA GOC - konsultant ds. informacji pedagogicznej i wydawnictw w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

BOŻENA WIELGOSZ - instruktor powiatowy, kustosz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach.

JOLANTA SZCZĄCHOR - wieloletni dyrektor Szkoły w Zbuczynie, nauczyciel języka polskiego.

Nie możemy pominąć opiekunów, nauczycieli, rodziców którzy przyczynili się do poziomu jaki prezentowali uczestnicy.

W dobie Internetu, braku komunikacji międzyludzkiej starajmy się rozpalać ogień i rzucać iskry zainteresowania w stronę książek, bo jak powiedział wielki myśliciel Kartezjusz „Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów”, a my dodajemy „obecnych i przyszłych”.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację konkursu Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Kultury serdecznie dziękują.

Protokół konkursowy → pobierz

Styczeń 2020