12 czerwca 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie odbył się event geocachingowy, który zgromadził miłośników i poszukiwaczy przygód. Jest to świetna zabawa nie tylko dla dzieci, ale także również dla rodziców a nawet dziadków, o czym mogli się przekonać słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie, który również uczestniczyli w wykładzie na temat geocachingu. To popołudnie upłynęło nam na zwiedzaniu malowniczego Zbuczyna i odszukiwaniu skrytek i zagadek. Dziękujemy Lokalnej Grupie Działania Ziemi Siedleckiej za pomoc w organizacji tego wydarzenia oraz paniom ze Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Krzesku - Królowa Niwa za przygotowanie pysznego poczęstunku dla uczestników.

Goecaching to gra terenowa użytkowników odbiorników GPS, polegająca na poszukiwaniu tzw. skrytek uprzednio ukrytych przez innych uczestników zabawy. Ukrywane przeważnie w interesujących miejscach skrytki zawierają dziennik odwiedzin, do którego wpisują się kolejni znalazcy, a także drobne upominki na wymianę. Lokalizacja miejsca ukrycia skrytki przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych, tzw. serwisów geocachingowych.

Nadrzędną ideą zabawy jest zachęcenie jej uczestników do odwiedzenia, w wyniku poszukiwań, miejsc w których ukryte są skrytki. Niektóre miejsca wybrane przez chowających są trudno dostępne, mało znane, rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne i jako takie uznane za godne prezentacji innym uczestnikom gry. Znalazca w nagrodę zabiera jeden z ukrytych w pojemniku upominków, zostawia nowy nie mniej atrakcyjny oraz wpisuje swój identyfikator i datę do dziennika odwiedzin skrytki. Oprócz danych dotyczących lokalizacji (długość i szerokość geograficzna) chowający umieszcza w serwisie geocachingowym opis skrytki zawierający dodatkowe informacje ułatwiające jej znalezienie, a także informacje o charakterze krajoznawczym dotyczące miejsca ukrycia i ewentualnych innych atrakcji turystycznych w okolicy. Ponadto opis skrytki zawierać powinien ostrzeżenia o możliwych zagrożeniach w trakcie poszukiwań oraz informacje o dostępności dla osób niepełnosprawnych lub szukających w towarzystwie dzieci.