Uniwersytet I Wieku – program wykładów i ćwiczeń dla dzieci to projekt, który był realizowany od maja 2019 r. Dzięki uzyskaniu dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącego z Funduszu Promocji Kultury, dzieci z ograniczonym dostępem do dóbr kultury m. in. przez barierę komunikacyjną, miały możliwość wziąć udziału w bezpłatnym cyklu zajęć oraz wyjazdów tematycznych z różnych dziedzin sztuki. Projekt kierowany był do osób od 8 do 12 lat z terenu gminy Zbuczyn z zapewnieniem transportu do miejsca spotkań.
Partnerami projektu byli: Gmina Zbuczyn, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zbuczynie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbuczynie oraz Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej w Krzesku. Zaszczytną funkcję Rektora pełnił Wójt Gminy Zbuczyn – Tomasz Hapunowicz.
Na wzór prawdziwego uniwersytetu rok akademicki był podzielony na II semestry. Łącznie odbyło się 13 spotkań, z których skorzystało 18 dzieci m. in.
• "Dlaczego robot się rusza?" - warsztaty z robotyki
• "Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?"- wykład + ćwiczenia z malarstwa
• "Dlaczego pyzy nie są pyzą?"- wykład + ćwiczenia z kulinarii
• Wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
• "Dlaczego nie święci garnki lepią?" - warsztaty z garncarstwa.
• "Dlaczego podkowa przynosi szczęście?"- wyjazd do stadniny koni w Janowie Podlaskim
• "Dlaczego nie święci garnki lepią?" kontynuacja warsztatów z garncarstwa
• "Dlaczego polka nie jest Polką?" - wykład + ćwiczenia/ nauka tańca
• "Tańcowała igłą z nitką" – wykład + ćwiczenia, nauka szycia
• "Dlaczego drzewo pracuje?" -wykład + ćwiczenia/ rzeźba
• Wyjazd do Teatru Lalka oraz do Muzeum Pałacu Króla Jana III w Warszawie
14 grudnia 2019 r. uroczyście podsumowaliśmy projekt. Spotkanie rozpoczął występ artystyczny zespołu Boża Armia z Dziewul. Głównym punktem programu była prezentacja multimedialna przedstawiająca zrealizowane działania w ramach Uniwersytetu, w której aktywnie uczestniczyli sami studenci. Rodzice oraz zaproszeni goście mogli także obejrzeć wystawę prac, które powstały podczas zajęć z malarstwa, rzeźby, garncarstwa oraz krawiectwa.
Wychowanie przez sztukę i uczestnictwo w kulturze posiada nieocenione wartości dla rozwoju emocjonalnego dzieci: kształtuje człowieka, wpływa na jego poglądy, przekonania, rozwija osobowość. Jedyną możliwością uczestnictwa dzieci w programach związanych z edukacją kulturalną są zajęcia pozalekcyjne, dlatego mamy nadzieję, że wsparcie finansowe które otrzymał Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie będzie szansą, aby Uniwersytet I Wieku kontynuował swoją działalność w kolejnych latach.

Koordynator projektu:
Marta Hapunowicz
Małgorzata Izdebska

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury
w Zbuczynie

tel. 515 783 251, 500 799 675
e-mail: kontakt@gokzbuczyn.pl
ul. Jana Pawła II 3,
08-106 Zbuczyn
godz. pracy pn-pt 9.00-17.00

Nasze plakaty

Kalendarz imprez

Sierpień 2020
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31