Wójt Gminy Zbuczyn Tomasz Hapunowicz,

Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie i Gminna Biblioteka Publiczna w Zbuczynie

serdecznie zapraszają mieszkańców Gminy Zbuczyn, Powiatu Siedleckiego i Regionu

do udziału w Narodowym Czytaniu

 

„Balladyna” Juliusza Słowackiego jest tegoroczną lekturą. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

W tym roku na swój sposób zinterpretują to wielkie dzieło mieszkańcy Gminy Zbuczyn i gość honorowy uroczystości Jerzy Łazewski aktor i reżyser. 

Jerzy Łazewski mieszka i pracuje w Warszawie, ale w sercu zawsze czuje się białostoczaninem. Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie obecnie wykłada technikę i wyrazistość słowa. Pracuje zarówno w teatrze jak i przed kamerą. Obecnie mierzy się również ze sztuką reżyserii. Współpracuje za Szkołą Główną Handlową, gdzie prowadzi studencki teatr Scena Główna Handlowa. Prowadzi autorskie warsztaty poświęcone mówieniu i interpretacji tekstu. Wspólnie z Kazimierzem Gawędą napisał trzy książki: Uczymy się poprawnej wymowy; O błędach wymowy książeczka dla dzieci, tudzież wyższych urzędników państwowych; Rehabilitacja mowy w chorobie Parkinsona. Publikacje te prezentują autorską metodę pracy nad słowem.

 

Znaczące role teatralne i filmowe:

Orcio w Nie-Boskiej komedii Z. Krasińskiego, reż. M. Prus;

Książę Myszkin w Czterech komediach równoległych wg F. Dostojewskiego, reż. J. Grzegorzewski;

Konrad w La Bohème wg Wyzwolenia St. Wyspiańskiego, reż. J. Grzegorzewski;

Telemak w Powrocie Odysa St. Wyspiańskiego, reż. Sz. Szczykno;

Peter w Zabawnych grach wg Funny games P. Heneke, reż. A. Sajnuk;

Pan Smith w Łysej śpiewaczce E. Ionesco, reż. J. Łazewski;

Ksiądz Piotr/Guślarz w Dziadach A. Mickiewicza, reż. Sz. Szczykno;

Szaman i Anhelli w Anhellim J. Słowackiego, reż. Sz. Szczykno;

Sobstyl w Zdziczenie obyczajów pośmiertnych B. Leśmiana, reż. Sz. Szczykno;

Jezus w filmie Faustyna, reż. J. Łukaszewicz;

Henrich von Kleist w filmie Drugi brzeg, reż. M. Łazarkiewicz;

Anhelli w filmie Złoto dezerterów, reż. J. Majewski;

Don Carlos Don Carlos F. Schillera, reż. L. Adamik;

Kleant Chory z urojenia Moliera, reż. K. Lang;

Richard Pająk H. Eversa, reż. M. Treliński,

Victor Orban w Uchu prezesa.

Seriale: Żegnaj Rockeffeler, Magda M, Boża podszewka, Na dobre i na złe, Plebania, Barwy szczęścia, Na sygnale, Pułapka.

Za monodram Dwa razy dwa cztery, czyli wszystko co piękne i wzniosłe wg F. Dostojewskiego otrzymał pierwsze miejsce na festiwalu monodramów we Wrocławiu - WROSTIA oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za autorski scenariusz.

W 2017 zdobył stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dziedziny teatru, w ramach którego powstał monodram Siedem nieb patriarchy Henocha.  

 

Narodowemu Czytaniu będzie towarzyszyła muzyka ludowa na żywo w wykonaniu Zenona Celińskiego – siedleckiego artysty. O ucztę dla ciała zatroszczy się  Koło Gospodyń Wiejskich z Jasionki, które przygotuje degustację potraw regionalnych.

Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.

Wierzymy, iż będzie to jak co roku piękna i doniosła uroczystość, która „jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji w tym trudnym dla nas czasie”.

Jako Organizatorzy zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby Narodowe Czytanie w Gminie Zbuczyn odbyło się w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

 

Zachęcamy do zapoznania się z listem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji Narodowego Czytania 2020:

https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/list-prezydenta-rp-andrzeja-dudy/?fbclid=IwAR2IWxEK6BaQdPz2lpq8GvDunkSQHG4tGNwH80lM-G0FcIB7636-1U7KBD0

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury
w Zbuczynie
tel.: 500 799 675
e-mail: kontakt@gokzbuczyn.pl 
adres: ul. Jana Pawła II 3,
08-106 Zbuczyn

Gminna Biblioteka Publiczna
w Zbuczynie

tel.: 515 783 251
e-mail: kontakt@gokzbuczyn.pl
adres: ul. Jana Pawła II 3,
08-106 Zbuczyn
godz. pracy: pn-pt od 9.00 do 17.00

Nasze plakaty