Po okresie pandemii wróciły obchody Dni Gminy Zbuczyn. Dwa dni pełne atrakcji przyciągnęły tłumy uczestników. Gwiazdą imprezy był zespół Brathanki, pozostałe występy to promocja lokalnych artystów, uczniów szkół podstawowych i grup teatralno-kabaretowych.

Tegoroczne największe wydarzenie w gminie Zbuczyn odbyło się 25 i 26 czerwca na placu przy Urzędzie Gminy oraz Gminnym Ośrodku Kultury. Organizatorzy zadbali o naprawdę ciekawy program. Pierwszego dnia (sobota) przed GOK-iem odbył się piknik rodzinny na placu „Pod wierzbą”. Dużym zainteresowaniem ciszyły się: gra terenowa Poszukiwanie kwiatu paproci, warsztaty zaplatania wianków z polnych kwiatów czy warsztaty taneczne zumby. Na przybyłe rodziny czekały liczne animacje, w tym malowanie twarzy czy malowanie na folii. W części artystycznej wystąpiła w koncercie smyczkowym Yana Ivanova, nazywana ukraińską Vanessą-Mae.

Pierwszy dzień wydarzenia zakończyło kino plenerowe. Dzieci wraz z rodzicami obejrzały film familijny Sing w reż. Gartha Jenningsa.

Kulminacja programu nastąpiła drugiego dnia, 26 czerwca, w niedzielę. Pogoda była jak na zamówienie. Część artystyczna rozpoczęła się o godzinie 14.00 i trwała do późnych godzin wieczornych. Na scenie wystąpiły lokalne zespoły: Ulibabki, Zespół Pieśni i Tańca „Niwa”, Kapela Zbucka oraz gwiazda wieczoru – zespół Brathanki. Na scenie zaprezentowali się także laureaci XI Powiatowego Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „Around the Music”, którego organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie oraz uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy (Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Ługach Wielkich, SP w Krzesku-Królowa Niwa, SP im. Żołnierzy Wyklętych w Borkach-Kosach, Zespół Szkół Niepublicznych w Borkach-Wyrkach, SP im. Jana Pawła II w Zbuczynie, SP im. Jana Czesława Tajcherta w Czuryłach, NSP w Izdebkach-Kosnach oraz SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dziewulach). Swoje wokalne umiejętności zaprezentowała także Agnieszka Chojecka – młoda i utalentowana solistka z gminy Zbuczyn. Było także coś także dla miłośników teatru i kabaretu. Grupa teatralna z KGW Jasionka, prowadzona przez Dariusza Nowaka – mieszkańca gminy Zbuczyn, członka Koła Gospodyń Wiejskich w Jasionce, zaprezentowała parodie gwiazd muzyki estradowej. Po nich swój debiut na scenie zaprezentowała nowo powstała grupa teatralna działająca przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Zbuczynie. Grupa prowadzona przez Łukasza A. Wawryniuka wystawiła program komediowy pt. "Z rodziną dobrze tylko na zdjęciu...". Oprócz tego nie zabrakło pokazów sztuk walki zawodników z Akademii Sztuk Walki Jacka Szymańskiego. Wszystko zwieńczyła zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Sickloud, czyli Maciej Borkowski – młody DJ, pochodzący z gminy Zbuczyn.

Podczas wydarzenia najmłodsi uczestnicy chętnie brali udział w warsztatach prowadzonych przez Pracownię Dawnych Zawodów: u garncarza, drukarza oraz w zbrojowni rycerskiej. Dla najmłodszych były przygotowane liczne atrakcje, w tym animacje, występ artystyczny Pani Klaun i 3 dmuchane zjeżdżalnie.

Swoje stoiska miały także organizacje działające na terenie gminy Zbuczyn: Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku, Stowarzyszenie Aktywny Senior Gminy Zbuczyn oraz Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Wojsk Obrony Terytorialnej, MODR-u oraz stoiska artystyczne lokalnego rzeźbiarza Witolda Rzążewskiego z miejscowości Borki-Wyrki, artystek z UTW w Zbuczynie (Stanisława Buczek, Halina Borkowska, Jadwiga Ługowska, Krystyna Prochenka, Maria Konstańczuk) oraz prace podopiecznych Dziennego Domu Senior + w Zbuczynie i Środowiskowego Domu Samopomocy w Tchórzewie.

Siła w KGW

Licznie zorganizowane Koła Gospodyń Wiejskich, które prężnie działają w gminie Zbuczyn, przygotowały potrawy i napoje regionalne do degustacji. Wśród nich zaprezentowały się KGW z: Choi, Tęczek, Dziewul, Borków-Kosów, Jasionki, Rówiec, Krzeska-Majątku, Tchórzewa-Plewek, ze Starego Krzeska i Zbuczyna.

Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Zbuczyn oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie, zaś współorganizatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nieocenioną pomocą byli strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Krzeska-Królowa Niwa, Rzążewa, Zbuczyna i Czurył oraz pracownicy Gminnej Spółki Komunalnej Sp. z o. o. oraz wolontariusze z terenu Gminy Zbuczyn. Sponsorem strategicznym wydarzenia była Polska Spółka Gazownictwa. Pomoc okazali także inni sponsorzy: Międzygminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie oraz firmy: „Natura” Jakub Łukasiuk, Furora Liquid System, Zakład Mięsny „Rzeźnik”, All Media, Lukman, Towarzystwo Wiedzy Powszechnej, Sklep Wielobranżowy „To i Owo”, sklep AGD-RTV Dragon, ISBUD, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Siedlcach, Spawex, Polmos – Podlaska Wytwórnia Wódek Polmos S.A. oraz firma Monter.

Patronat medialny sprawowali: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Echo Katolickie”, „Tygodnik Siedlecki”, „Życie Siedleckie” oraz TV Wschód.

O tegorocznych Dniach Gminy Zbuczyn czytaj także na: tygodniksiedlecki.com, zyciesiedleckie.pl, podlasie24.pl, tv-wschod.pl.