W sobotę, 3 września, Adam Mickiewicz odwiedził Zbuczyn. Przybył on na odbywające się tam tego dnia Narodowe Czytanie „Ballad i romansów”. Poezje prekursora polskiego romantyzmu przeczytali przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po seniorów. Wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców gminy i okolic.
Pogoda i publiczność dopisały
Wydarzenie rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego. Wspólne czytanie rozpoczął gość specjalny – Adam Serowaniec – aktor filmowy i teatralny młodego pokolenia. W jego interpretacji zgromadzona publiczność wysłuchała ballady „Świtezianka”. Kolejne utwory wieszcza przeczytali: Hubert Pasiak – wójt gminy Zbuczyn, nauczyciele ze szkół podstawowych w Wyrkach, Czuryłach, Dziewulach, Izdebkach-Kosach, Krzesku-Królowa Niwa, Ługach Wielkich, Zbuczynie (Anna Wojgianica, Agnieszka Sobiczewska, Mirosława Borkowska, Małgorzata Golbiak, Katarzyna Adamiak, Marzena Ługowska, Beata Brzozowiec-Wysokińska, Emilia Pachecka), uczniowie (Wojciech Haponiuk, Maja Ługowska, Bartosz Ratyński, Zuzanna Golbiak, Martyna Remiszewska, Beata Kupińska, Alicja Prochenka, Oliwia Dąbrowska), Jolanta Szcząchor – wieloletni dyrektor SP w Zbuczynie, pedagog i nauczyciel języka polskiego oraz Bożena Uziębło – nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach. Balladę „Romantyczność w wersji teatralnej zaprezentowały Elżbieta Prochenka, Krystyna Prochenka, i Barbara Gotowicka z sekcji teatralnej UTW pod kierownictwem Łukasza A. Wawryniuka, który tego dnia wcielił się postać Adama Mickiewicza. W części artystycznej odbył się minirecital Wiktorii Nowosielskiej, młodej wokalistki pochodzącej z gminy Zbuczyn, której muzyka towarzyszy od dziecka. - Jest ona laureatką wielu konkursów muzycznych oraz recytatorskich. Od kilku lat należy do Teatru ES. Swoją przygodę miała również z Studiem Piosenki „Metro” – informuje Emilia Biarda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie. Między czytaniem poszczególnych ballad były prezentowane mało znane ciekawostki z życia wielkiego poety. Podczas wydarzenia na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „ŁUGOWIANKI” w Ługach Wielkich. Łącznie poezje prekursora polskiego romantyzmu przeczytało ponad 20 osób, wśród których byli przedstawiciele wszystkich pokoleń – od dzieci po seniorów. Oprócz doskonałej organizacji i niepowtarzalnej atmosfery, dopisała pogoda oraz frekwencja, bowiem wydarzenie przyciągnęło wielu mieszkańców gminy i okolic.
Ballady i romanse w ramach obchodów Roku Romantyzmu Polskiego
Dokładnie dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda skierował przesłanie do organizatorów akcji. – Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – napisał w liście Prezydent RP, który w Zbuczynie odczytał wójt gminy, Hubert Pasiak. W trakcie Narodowego Czytania każdy mógł otrzymać pamiątkową pieczęć otrzymaną od Pary Prezydenckiej. Na zakończenie każdy czytający poezje polskiego wieszcza otrzymał pamiątkowe podziękowanie z rąk organizatorów. Był też czas na pamiątkowe wspólne zdjęcie czytających z wójtem, warszawskim aktorem Adamem Serowańcem oraz Adamem Mickiewiczem w stroju z epoki.
Prezydencka akcja trwa
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego 11 lat temu. Prezydent po raz pierwszy zachęcał rodaków do wspólnego czytania wybitnych dzieł literatury polskiej w roku 2012. Akcję zainaugurowała gremialna lektura Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano utwory Aleksandra Fredry (2013), Trylogię Henryka Sienkiewicza (2014), Lalkę Bolesława Prusa (2015) oraz Quo vadis H. Sienkiewicza (2016). W 2017 w czytano Wesele Stanisława Wyspiańskiego, zaś w kolejnym roku – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego, a rok później w całej Polsce i na świecie przeczytano Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej.
Podstawowym celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, także na potrzebę dbałości o ładną, poprawną polszczyznę. - Ta akcja niewątpliwie służy też integracji społeczeństwa i wzmacnia poczucie tożsamości narodowej. Dlatego biblioteka w Zbuczynie już po raz szósty włączyła się w tę ogólnopolską akcję – zaznacza Hanna Jurzyk, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Zbuczynie.
Głównymi organizatorami Narodowego Czytania „Ballad i romansów” w Zbuczynie byli: Wójt Gminy Zbuczyn, Gminna Biblioteka Publiczna w Zbuczynie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawowała Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowało „Życie Siedleckie”.