23.09.2022 r. o godz. 11.00 odbyło się niesamowite spotkanie dla dzieci klas '0' ze szkół podstawowych z terenu gminy Zbuczyn z autorką najbardziej znanej i lubianej serii książek pt. Basia. Stąd tytuł spotkania „Basie w bibliotece”. Zofia Stanecka, bo o niej mowa to polska pisarka książek przeznaczonych dla dzieci. Zyskała największą popularność dzięki cyklowi publikacji, których główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Basia. Do tej pory wydanych zostało kilkadziesiąt książek z tej serii, w tym takie tytuły, jak: „Basia i przyjaciele. Anielka”, „Basia, Franek i zasypianie”, „Basia i słodycze”, „Basia i wolność”i wiele innych. Fabuła książek osnuta jest wokół życia Basi, która nieustannie uczy się nowych i przydatnych rzeczy. Są to pouczające książki, które sprawią, że dziecko będzie lepiej rozumieć i poznawać otaczający je świat. W 2018 roku w kinach ukazało się pięć odcinków serialu animowanego pt. „Basia”, do którego inspiracją były książki autorstwa Zofii Staneckiej. Pani Zofia przyciągnęła uwagę dzieci obrazując swoje opowieści oryginalnymi rysunkami jak również maskotkami przedstawiającymi głównych bohaterów jej książek. Tradycją każdego spotkania jest możliwość zakupienia książki autora i otrzymania autografu z dedykacją, co z przyjemnością dzieci czyniły.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „6 spotkań autorskich na 6 z !”- cykl spotkań z wybitnymi postaciami ze świata literatury polskiej", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu PROMOCJA CZYTELNICTWA 2022.