Narodowe Święto Niepodległości jest świętem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy, licząc od momentu ostatniego rozbioru dokonanego przez Austrię, Prusy i Rosję. 11 listopada to dzień zadumy i refleksji, to okazja by oddać hołd bohaterom tamtych dni. Gmina Zbuczyn uroczyście obchodziła ten dzień, nie tylko w Zbuczynie ale również w Krzesku-Królowa Niwa.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Św. za Ojczyznę w kościele pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zbuczynie. Następnie władze gminy i delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Pomnikiem Poległych Obrońców Ojczyzny w Zbuczynie. Wydarzeniu towarzyszyły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ze szkół z terenu gminy. Kolejnym punktem obchodów Dnia Niepodległości był organizowany już po raz 12. Bieg Niepodległości Ulicami Zbuczyna. W biegu wzięło udział ok. 400 uczestników.

Po południu 11 listopada rozpoczęły się uroczystości w Krzesku-Królowa Niwa. Zorganizowano 17. Krzeski Bieg Niepodległości im. Antoniego Adadyńskiego, w który zaangażowali się zarówno Ci młodsi, jak i starsi mieszkańcy. Pod Pomnikiem Rozstrzelanych Mieszkańców Krzeska władze gminy uroczyście złożyły wieńce. Kolejnym, istotnym punktem dla mieszkańców miejscowości było odsłonięcie i oficjalne otwarcie ścieżki edukacyjnej „Leśne i Łąkowe Zagadki" ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt pod hasłem „Pod biało-czerwoną" przy Krzeskim Domu Kultury uczestnicy wzięli udział w programie artystycznym pn. „Wszyscy dla Niepodległej". Podczas koncertu zadebiutował międzypokoleniowy zespół wokalny składający się z mieszkańców Krzeska oraz zespół UliBabki działający od 10 lat w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych było wyrazem wdzięczności dla bohaterów walczących o niepodległość Polski. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prac pokonkursowych pn. „Twarze Niepodległej". Po uroczystości uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet w Krzesku przy współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich „Sami swoi" z Tęczek.

Zbuczyn: 

Krzesk-Królowa Niwa:

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury
w Zbuczynie
tel.: 500 799 675
e-mail: kontakt@gokzbuczyn.pl 
adres: ul. Jana Pawła II 3,
08-106 Zbuczyn

Gminna Biblioteka Publiczna
w Zbuczynie

tel.: 515 783 251
e-mail: kontakt@gokzbuczyn.pl
adres: ul. Jana Pawła II 3,
08-106 Zbuczyn
godz. pracy: pn-pt od 9.00 do 17.00

Nasze plakaty