Grupa nieformalna NIWA realizowała projekt „Niwa na niwie" dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu Mazowsze Lokalnie. Głównym celem projektu było wsparcie Zespołu Pieśni i Tańca NIWA. Dzięki pozyskanym funduszom udało się uzupełnić stroje wraz z butami dla nowych członków zespołu.
Żeby zrozumieć i pokochać kulturę ludową trzeba poznać warunki w jakich powstawała. 13 listopada 2022 r. w Krzeskim Domu Kultury odbyło się międzypokoleniowe spotkanie przy herbatce na temat „Jak się dawniej na wsi żyło". Licznie przybyli goście mieli okazje zobaczyć występ młodszej grupy ZPiT NIWA. Ciekawą prezentację bogato ilustrowaną starymi zdjęciami przedstawił pan Jan Aleksandrowicz – regionalista zajmujący się popularyzacją wiedzy na temat dziejów Krzeska i okolicy. Następnie starsi mieszkańcy podzielili się wspomnieniami. Spotkanie przebiegło w miłej i rodzinnej atmosferze.
Kolejną inicjatywą w ramach realizacji projektu były warsztaty taneczne, podczas których młodzież uczyła się tańców narodowych takich jak: polonez, kujawiak, oberek i krakowiak. Poprowadził je Piotr Szupłak – choreograf zespołu. Dla tancerzy przygotowano poczęstunek. Warsztaty zwieńczyła wspólna zabawa taneczna.
Nawiązując do tytułu projektu działano nie tylko na niwie kultury. Pod hasłem „Niech czyste niwy świadczą o kulturze i szacunku dla naszej małej ojczyzny", przeprowadzono akcję sprzątania okolicy. Dziękujemy dzieciom i młodzieży z Zespołu Pieśni i Tańca NIWA za zaangażowanie się w realizację tego projektu.
Projekt dofinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS, Stowarzyszenie SOKIAL oraz Fundację Fundusz Współpracy.