Wiele osób przyciągnęła I Wystawa Twórczości Ludowej, która odbyła się 2 kwietnia na placu przy kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Zbuczynie.

Instruktorzy Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie już od bardzo wczesnych godzin porannych dbali, by wszystko było przygotowane dla wystawców i odwiedzających na czas. W namiotach swoje prace artystyczne prezentowały Koła Gospodyń Wiejskich z Dziewul oraz Starego Krzeska, artystka Halina Borkowska – członkini Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie oraz pracownicy i podopieczni Dziennego Domu "Senior+" w Zbuczynie, a także Środowiskowego Domy Samopomocy w Tchórzewie. W pięciu namiotach można było podziwiać obrazy malowane farbami, wypalane w drewnie, haftowane, a nawet ikony. Termin wydarzenia nie był przypadkowy. Organizatorzy wybrali Niedzielę Palmową, która zapowiada nadchodzącą Wielkanoc. I właśnie dlatego na barwnie udekorowanych stołach nie zabrakło palm, stroików i wianków wielkanocnych, pisanek, kurczaków, zająców, koszyczków z wikliny papierowej, ręcznie robionych kartek świątecznych, kwiatów z bibuły oraz krepiny czy serwet i obrusów.

Przez blisko 5 godzin wystawę odwiedziło ponad 200 osób. – Bardzo cieszymy się, że tak wiele osób przyszło podziwiać to, co uzdolnieni mieszkańcu gminy Zbuczyn potrafią robić. Ta inicjatywa pokazała, że nie trzeba organizować jarmarku, gdzie dominują zazwyczaj przyjezdni artyści. Nasza gmina naprawdę ma się kim i czym poszczycić. Jestem pewna, że za rok będzie co najmniej 10 zgłoszeń na wystawę twórczości ludowej. Bo chcemy, żeby była cyklicznie – właśnie tydzień przed Wielkanocą – informuje Emilia Biarda, dyrektor GOK-u. W trakcie imprezy nastąpiło oficjalnie podsumowanie, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla zwycięzców rodzinnego konkursu wielkanocnego „Wianek na drzwi”.

Celami wystawy były m. in.: popularyzacja twórczości ludowej, kształcenie postaw czynnego uczestnictwa w kulturze, pobudzanie aktywności twórczej jej uczestników, inspirowanie do poszukiwań nowych form plastycznych oraz promocja dziedzictwa kulturowego obszaru wschodniego Mazowsza i Podlasia. Patronat honorowy nad wystawą sprawowali: Hubert Pasiak – wójt Gminy Zbuczyn oraz ks. Sławomir Brodawka – proboszcz parafii Zbuczyn. Organizatorami wydarzenia byli: GOK w Zbuczynie oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Zbuczynie.