„Aktywny Senior na powiecie siedleckim” – to tytuł projektu Stowarzyszenia Aktywny Senior Gminy Zbuczyn, który uzyskał jako jedyny w naszym regionie dofinansowanie w konkursie ofert w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025 Edycja 2023. Przyznana kwota w wysokości 25 672,50 zł zostanie przeznaczona na działania z zakresu aktywności społecznej mające na celu m. in. zwiększenie udziału osób starszych w aktywnych formach spędzania czasu wolnego czy wspieranie seniorów mniej samodzielnych i ich otoczenia w miejscu zamieszkania. Autorami projektu są Łukasz A. Wawryniuk i Emilia Biarda. Jakie działania zaplanowano w ramach tego zadania – na razie nie zdradzimy, napiszemy o tym niebawem.
W tegorocznej edycji programu „Aktywni” złożono łącznie 1907 ofert na kwotę 281 847 966,72 zł. W wyniku przeprowadzonej oceny formalnej i merytorycznej dofinansowano 491 ofert na łączną kwotę 37 768 077,85 zł. Wniosek SASGZ zajął 143. pozycję na liście rankingowej.
W 2023 roku na dotacje z programu „Aktywni+” na lata 2021–2025 zostały przeznaczone środki finansowe w wysokości 38 mln zł. Program ten obejmuje obszar aktywnego starzenia i składa się z 4 priorytetów: aktywność społeczna, partycypacja społeczna, włączenie cyfrowe oraz przygotowanie do starości. Najwięcej projektów dotyczyło aktywności seniorów, a znacznie mniej ich partycypacji społecznej, włączenia cyfrowego oraz przygotowania do starości. Zadanie „Aktywny Senior na powiecie siedleckim” będzie realizowane w ramach pierwszego obszaru.
Głównym celem Programu jest zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego poprzez wspieranie aktywności organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów. Program ma za zadanie przyczynić się do wzrostu zaangażowania osób starszych w kontakty społeczne poprzez wzbogacenie oferty zagospodarowania ich czasu wolnego, zwiększanie zaangażowania osób starszych w procesy partycypacyjne zachodzące w życiu publicznym, podnoszenie kompetencji cyfrowych seniorów i kształtowanie postaw sprzyjających wykorzystywaniu nowych technologii w życiu codziennym, oraz budowanie pozytywnego wizerunku starości i starzenia się, a także rozwijanie kompetencji społecznych (wiedzy, umiejętności, postaw) wobec starości u osób w każdym wieku.
Gratulujemy sukcesu Stowarzyszeniu oraz autorom projektu i życzymy owocnej realizacji zadania. Jesteśmy przekonani, że Państwa projekty przyniosą pozytywne zmiany w życiu seniorów i będą cennym wkładem w poprawę jakości ich życia.

Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025.