„Turystyka kulinarna po Mazowszu” to tematyka wykładu jaki wysłuchali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie. Wygłosiła go Małgorzata Borkowska, członek Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Nadbużańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, przewodnik turystyczny i prezes Sądu Koleżeńskiego PTTK Oddział Podlasie w Siedlcach.
Województwa mazowieckie jest położone między środkową Wisłą, dolnym Bugiem i Narwią. Liczy sobie 37 powiatów i 314 gmin: 35 miejskich, 219 wiejskich i 60 miejsko-wiejskich oraz 5 miast na prawach powiatu: Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce, Warszawa. Turystyka kulinarna to m. in. turystyka w celu poznania smaków danego obszaru, często poprzez przygotowanie tych posiłków i ich degustację. To także podróżowanie do miejsc produkcji dań, trunków czy potraw regionalnych. Do tej definicji zalicza się także uczestnictwo w festiwalach, warsztatach, targach żywności oraz podróżowanie po szlakach kulinarnych. - Mazowsze jest dawną krainą puszczańską. Tutejsze ziemie są przeważnie lekkie, często piaszczyste. W lasach nigdy nie brakowało zwierzyny, grzybów czy jagód. To wszystko znalazło odbicie w mazowieckiej kuchni – od potraw z kartofli i kaszy gryczanej do bażantów i cietrzewi. Kuchnia ta nigdy nie była wyodrębniona z innych kuchni regionalnych. Podstawą kuchni mazowieckiej są świeże i przetworzone owoce wykorzystywane do wyrobu ciast i pieczeni mięsnych. Z tego regionu pochodzi także zupa pomidorowa. Popularnym produktem są również ryby, a dodatkiem do mięs – kasze – powiedziała podczas wykładu Małgorzata Borkowska. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o nazwach regionalnych potraw: fafernuchy, rejbaki, prażucha (Kurpie), kartacze, zaguby, sękacze, baba ziemniaczana (Podlasie), kapusta z ziemniakami, zupa z suszu, rwoki, pierogi z siemieniem konopnym (Ziemia Radomska), sytocha, barszcz chrzanowo-buraczany (Urzecze), powidła olenderskie, siake fuszer-uszy sołtysa (sodziaki) siulte uore – kładzione-nożem krojone (Olendrzy). Poszczególne regiony Mazowsza słyną z konkretnych produktów: Radom z papryki przytyckiej i chleba z papryką, Grójec z jabłka grójeckiego, Warka słynie z piwa, a Warszawa – z pańskiej skórki, lornety z meduzą, pyzów w słoiku, flaków po warszawsku, cynaderek z kaszą, czekolady Wedel czy pączków od A. Blikle.
Enoturystyka, czyli turystyka winiarska, jest stosunkowo nową, ale bardzo dynamicznie rozwijającą się gałęzią turystyki, polegającą na odwiedzaniu miejsc uprawy winorośli, poznawaniu regionów. - W pewnym sensie enoturystyka stanowi najpełniejszą formę turystyki, jako że wino nierozerwalnie łączy się z dziejami i kulturą danego obszaru, a także z jego zwyczajami kulinarnymi. Nie sposób wydzielić wina z tej grupy. Zwiedzanie winnic daje możliwość spędzenia czasu w otoczeniu nieskażonej przyrody, a także poznania zazwyczaj nietuzinkowych, związanych z winem, ludzi i miejsc, czy w końcu lokalnych zwyczajów i tradycji – wyjaśnia M. Borkowska. Zwiedzanie winnic daje także możliwość zapoznania się ze sposobem uprawy winorośli, pozwala wręcz spojrzeć na dane miejsce przez pryzmat winnic. Także noclegi w pobliżu winnic stanowią niezapomniane przeżycie. - Winnice mają w sobie coś magicznego, pomagają się wyciszyć i w pełni zrelaksować, a widoku mieniących się kolorami winnic w jesiennej szacie wprost nie sposób zapomnieć. Enoturystyka jest także zaliczana do turystyki kulinarnej, ponieważ podczas wyjazdów winiarskich oprócz win kosztuje się zawsze wielu lokalnych specjałów, z których poszczególne regiony słyną. Enoturystykę można także zaliczyć do turystyki kulturowej, ponieważ oprócz winnic i winorośli praktycznie zawsze w programie wycieczki jest zwiedzanie miejsc związanych z przeszłością konkretnych regionów, takich, w których przemawia historia – podsumowuje M. Borkwoska.
Małgorzata Borkowska jest współwłaścicielką Dworu w Mościbrodach, członkinią Zarządu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Nadbużańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. To także współzałożycielka pierwszego na Mazowszu Szlaku Kulinarnego Mazowiecka Micha Szlachecka i fundacji o tej samej nazwie. Zasiada w Radzie LGD Ziemi Siedleckiej oraz Radzie Programowej GOK Zbuczyn. W wolnych chwilach pełni rolę przewodnika turystycznego i prezeski Sądu Koleżeńskiego PTTK Oddział Podlasie w Siedlcach. Więcej ciekawostek turystycznych o Mazowszu można znaleźć na stronach internetowych: www.namazowszu.pl, www.modanamazowsze.pl, www.zwarszawy-naweekend.pl www.mazowsze.travel oraz www.itlgd.pl.