W ostatnią niedzielę czerwca, stolicą biegów był Zbuczyn. Wszystko za sprawą drugiej edycji Półmaratonu Zbuckiego.

25 czerwca odbyła się w Zbuczynie druga edycja Półmaratonu Zbuckiego. W biegu wzięło udział około tysiąc amatorów biegania - blisko 800 pełnoletnich zawodników oraz około 200 młodych biegaczy w biegach dziecięcych. Impreza stała się okazją zarówno do sportowej rywalizacji na wysokim poziomie, jak i spędzenia czasu w wspaniałej atmosferze.
Półmaraton Zbucki to bieg o stosunkowo krótkiej historii, jednak już teraz zyskał uznanie wśród lokalnych biegaczy, a jego organizacja zaskakuje rozmachem. W tym roku ambasadorami imprezy zostali znani biegacze, tacy jak Patrycja Bereznowska, Robert Celiński czy Łukasz Zdanowski. Pierwsza edycja odbyła się w październiku zeszłego roku, a tym razem bieg zaplanowano na czerwiec i połączono go z obchodami Dni Gminy Zbuczyn. Obok koncertów i występów artystycznych największą tego dnia atrakcją była zorganizowana impreza biegowa.
Zwycięzcą na dystansie 5 km był Andrzej Starzyński z klubu AZS UMCS Lublin, który pokonał trasę w czasie 15:29. Drugie miejsce zajął Kamil Młynarz z klubu SKB Kraśnik z czasem 15:40, a trzeci był Kajetan Przestrzelski z klubu AZS AWF Wrocław z czasem 16:04.
Na dystansie 21 kilometrów rywalizację zdominowali Ukraińcy. W półmaratonie najlepszy okazał się Mykola Mevsha z klubu Prof Run Kharkiv, który uzyskał czas 1:05:48. Na drugim miejscu uplasował się Raman Adamovich z klubu Achilles Leszno, z czasem 1:06:21, a trzecie miejsce zajął reprezentujący ten sam klub Uladzislau Pramau, z czasem 1:07:32.
W kategorii Nordic Walking zwyciężył Andrzej Dziedziewicz z klubu K.S. Victoria Potęgowo, który pokonał trasę 5 km w czasie 28:58. Na drugim miejscu uplasował się Arkadiusz Zdanowicz z klubu Wiktoria Posępowo z czasem 29:26, a trzecie miejsce zajął Krzysztof Frąckowiak z klubu Świadomi Siedlce z czasem 30:17.
Organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele atrakcji, w tym koncert legendarnego zespołu Dżem, który odbył się po zakończeniu biegów, oraz soczyste witaminki przygotowane specjalnie na tę okazję. Wszyscy uczestnicy biegu mieli okazję spędzić słoneczną niedzielę w wspaniałej atmosferze, pełnej radości i emocji. Organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną edycję biegu, który z pewnością przyciągnie jeszcze większą liczbę uczestników i obserwatorów.

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Tekst: Życie Siedleckie.