Tegoroczne obchody Dni Gminy Zbuczyn już od kilku miesięcy zapowiadały się naprawdę bogato.

W piątek, 23 czerwca, w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie można było zobaczyć prapremierę spektaklu pt. „Szarlotka z herbatą” w wykonaniu grupy teatralnej UTW w reż. Łukasza A. Wawryniuka oraz wysłuchać koncertu z poezją śpiewaną pt. „Gdyby wszyscy mieli po cztery jabłka”. Na scenie wystąpili artyści młodego pokolenia: Kacper Jastrzębski, Klaudia Karpińska, Patrycja Niedziółka oraz Michał Zieliński.

Kulminacja programu nastąpiła dwa dni później, 25 czerwca, w niedzielę. Do popołudnia ulice Zbuczyna należały do miłośników biegania. Tego dnia odbyła się bowiem druga edycja Półmaratonu Zbuckiego. Po nim o godz. 16.30 na dużej scenie zagrały zespoły: Mała Orkiestra Dni Naszych z repertuarem skierowanym do najmłodszych uczestników imprezy, rodzima, doskonale już wszystkim znana Kapela Zbucka i zespół Ojcowie z pobliskich Siedlec (Dariusz Maros, Sławomir Cydejko, Jacek Łopaciuk, Wiesław Mitura).
Ze swoim recitalem wystąpił Krzysztof Respondek, który rozbawił publiczność do łez. Gwiazdą wieczoru w tym roku był legendarny zespół Dżem, który przyciągnął tłumy widzów nie tylko z gminy, ale także z okolicznych powiatów woj., mazowieckiego i lubelskiego. Nowe utwory przeplatały się ze świetnymi hitami znanymi zarówno starszym jak i młodszym odbiorcom. Wszystko zwieńczyła zabawa taneczna. Całość wydarzenia poprowadził Artur Orzech.

Swoje stoiska miały także organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej oraz Lokalna Grupa Działania Ziemi Siedleckiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska Wojska Polskiego czyli 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz stoisko artysty-malarza Jerzego Stachury, bratanka i ucznia poety Edwarda Stachury.
Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Zbuczyn przygotowały do degustacji potrawy i napoje regionalne, m. in. sery własnej produkcji, pyzy, pierogi, babeczki i inne słodkości. Wśród nich były KGW z Borków Kosów, Dziewul, Grodziska (KGW „Grodziszczanki”), Jasionki, Ługów Wielkich (KGW „Ługowianki”), Tęczek, Wólki Kamiennej i ze Zbuczyna (KGW „Na Obcasach”). Dla najmłodszych były przygotowane liczne atrakcje, w tym animacje, konkursy, quizy, kącik plastyczny i dmuchane zjeżdżalnie.

Tegoroczne Dni Gminy Zbuczyn zorganizowali: Gmina Zbuczyn oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zbuczynie i Gminna Biblioteka Publiczna w Zbuczynie, zaś współorganizatorem był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Nieocenioną pomocą byli strażacy OSP z terenu gminy: z Czurył, Dziewul, Grochówki, Krzeska-Królowej Niwy, Modrzewia, Rzążewa, Zbuczyna, pracownicy Gminnej Spółki Komunalnej oraz wolontariusze z terenu Gminy Zbuczyn.

Sponsorem była Polska Spółka Gazownictwa, Warta, Bridgestone, Międzygminny Bank Spółdzielczy w Zbuczynie oraz liczni przedsiębiorcy z gminy Zbuczyn: Biuro podróży „Mario presto” Mariusz Burdzyluk , Kuchnia Vikinga - catering dietetyczny, Podlaska Wytwórnia Wódek „Polmos”, Exon Group, Zajazd Europa „AMS inteligentne rozwiązania” Hurtownia spożywcza „Natura” Jakub Łukasiuk, „All media” Małgorzata i Jan Jóźwik, A.T. Trading, „Usługi transportowe” Adam Wierzejski, Fundacja „Na skale”, „FHU Darbor” Dariusz Borkowski, „RSH Centrum przyczep” Sylwester Radzikowski, „Trans-Wes” Mateusz Walczak, „T.K. Trans” Tomasz Dziedzic i Krzysztof Józef Maciejuk, „Prograin transport&handel” Karol Grochowski, Rodzinna agencja ubezpieczeniowa Lipińscy, „Usługi remontowo-budowlane” Maria Mikołajczuk, „Spawex” Agata i Sławomir Próżanin, „Ar-mi meble” Arkadiusz Prochenka, „Brawo” Marek Wasilewski, „Mario-trans” Mariola Chromińska, Mar-pol Marcin Chromiński, „Auto serwis” Marcin Pasiak, „Handel hurtowy i detaliczny artykułami przemysłowymi” Marek Wierzejski, Biuro rachunkowe „ABAK” Renata Radzikowska, „Is bud” Mirosława i Piotr Izdebscy, Zakład stolarski Ryszard Borkowski, Usługi transportowe Waldemar Żółkowski, „Semmiz” Marek Szymański, Ośrodek szkolenia kierowców „Wałowa” Zdzisław Sas, „To i owo” Urszula Marciniak, Multiagencja ubezpieczeniowa Paula Bąbiak i Bożena Sieczkiewicz, Usługi transportowe Mirosław Dziedzic, „Mark-stal” Marek Chojecki, AGD-RTV „Dragon” Zdzisław Izdebski, Usługi geodezyjne „Progeo” Hubert Izdebski, „Shanti studio” Marta Sieczkiewicz, „Prodental” usługi stomatologiczne Martyna Rosińska, „Eart” Andrzej Rybus-Tołłoczko, Kwiaciarnia „Piwonia” Joanna i Kamil Handzel, Usługi geodezyjno-projektowe Radomir Kubak, Biuro rachunkowe M. Bobryk, O. Michałowska.

Patronat medialny sprawowali: Katolickie Radio Podlasie, Regionalny Portal Informacyjny podlasie24.pl, „Echo Katolickie”, „Tygodnik Siedlecki”, „Życie Siedleckie” oraz TV Wschód.

WWl

Galeria zdjęć: Janusz Mazurek.