W tym roku 45 dzieci wzięło udział w eliminacjach gminnych XL Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Odbyły się one 15 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie.

Każdy uczestnik przygotował wiersz oraz fragment prozy dowolnie wybranych autorów. Recytatorów oceniała komisja konkursowa w skład której weszli: Anna Cielemęcka (pedagog, instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Zbuczynie, nauczyciel języków obcych) – przewodnicząca komisji, Anna Goc (polonistka, kierownik pracowni w zakresie informacji pedagogicznej i wydawnictw, wieloletni pracownik placówki doskonalenia nauczycieli, doradca metodyczny,) oraz Ewa Jurkowska (bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Zbuczynie – Filia w Krzesku-Królowa Niwa, kierownik ZPiT „Niwa”). Jurorzy w swojej ocenie zwracali uwagę na dobór repertuaru, interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

Wyrecytowali zwycięstwo

W grupie wiekowej klas I-III najlepsi okazali się: Julia Lańska (I miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Borkach Kosach, Wiktoria Markowska (II miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Dziewulach, Hanna Zamyłko (III miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Zbuczynie. Przyznano także wyróżnienie dla Hanny Szostek ze Szkoły Podstawowej w Czuryłach.

W kategorii klas IV-VI szkół podstawowych zwyciężyli: I miejsce – Aleksandra Sobiczewska z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Izdebkach Kosnach, II miejsce – Szymon Lański ze Szkoły Podstawowej w Borkach Kosach, III miejsce – Filip Wiszniewski ze Szkoły Podstawowej w Borkach Kosach. Jurorzy przyznali dwa równorzędne wyróżnienia, które zdobyli: Gabriela Celińska-Jakubowicz ze Szkoły Podstawowej w Borkach Kosach oraz Mikołaj Olejniczak ze Szkoły Podstawowej w Zbuczynie.

W ostatniej kategorii (VII-VIII SP) mistrzami recytacji zostali: Urszula Biardzka (I miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Borkach Kosach, Paulina Wierzejska (II miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Czuryłach oraz Nikola Kowieska (III miejsce) ze Szkoły Podstawowej w Borkach Kosach. Na wyróżnienie zasłużyła deklamacja Anny Cielemenckiej z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Izdebkach Kosnach.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy za udział. Tegoroczni zwycięzcy wezmą udział w eliminacjach powiatowych, które odbędą się 18 i 19 kwietnia Gminnym Centrum Kultury w Siedlcach zs. w Ostrówku (Ostrówek 6, 08-103 Siedlce). W czwartek, 18 kwietnia wystąpią uczniowie klas I-III (I grupa wiekowa od godz. 10:00), zaś w piątek – 19 kwietnia –uczniowie klas IV-VI (II grupa wiekowa od godz. 10:00), i klas VII-VIII (III grupa wiekowa od godz. 12:00). Jury wytypuje po 3 recytatorów w każdej grupie wiekowej do udziału w finale, który odbędzie się 30 kwietnia w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach.

Eliminacje gminne konkursu recytatorskiego przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Zbuczynie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zbuczynie.

O tegorocznych eliminacjach konkursu recytatorskiego czytaj także na: zyciesiedleckie.pltygodniksiedlecki.com, podlasie24.pl.