10 jubileuszowa odsłona Narodowego Czytania w kraju, a 5 również jubileuszowa odsłona w Gminie Zbuczyn to podwójna okazja do świętowania i dumy narodowej, ponieważ akcja rośnie w silę i zrzesza z roku na rok w Polsce jak i poza granicami coraz więcej odbiorców. Wysoka kultura zagląda nie tylko do wielkich miast, ale również do małych miasteczek oraz wsi.

1. „Pan Tadeusz” - Adama Mickiewicza,
  2. Dzieła - Aleksandra Fredry,
  3. „Trylogia” - Henryka Sienkiewicza,
  4. „Lalka”- Bolesława Prusa,
  5. „Quo vadis”- Henryka Sienkiewicza,
  6. „Wesele”- Stanisława Wyspiańskiego,
  7. „Przedwiośnie”- Stefana Żeromskiego,
  8. Antologie Niepodległości,
  9. Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego

to kanony polskiej literatury, które przez te 10 lat były czytane i słuchane. Odkrywano ponownie piękno literatury polskiej, a przede wszystkim ponadczasowe przesłania kierowane przez wybitnych pisarzy do społeczeństwa.

Przez wszystkie edycje w Gminie Zbuczyn lektorzy, którzy wcielali się w role bohaterów poszczególnych utworów dostarczali wielu niezapomnianych wzruszeń naszej lokalnej społeczności. Jest dzisiaj okazja, aby ukłonić się i podziękować Im jeszcze raz oraz zapewnić, że trwają cały czas we wspomnieniach odbiorców.

W tym roku odczytane zostało kolejne wyjątkowe dzieło literackie „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Interpretacji dokonali:

• Justyna Sieńczyłło (Aniela Dulska) – aktorka Teatru Powszechnego w Warszawie, aktorka telewizyjna, która wraz z mężem, Emilianem Kamińskim, stworzyła i prowadzi w Warszawie Teatr Kamienica,
  • Andrzej Wróbel (Felicjan Dulski) – dyrektor Szkoły Podstawowej w Dziewulach,
  • Dariusz Cegiełkowski (Zbyszko Dulski) – Pełniący Funkcję Wójta Gminy Zbuczyn,
  • Aleksandra Markiewicz (Hesia Dulska) - absolwentka Gimnazjum w Zbuczynie, obecnie uczennica kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach,
  • Julia Karwowska ( Mela Dulska) - absolwentka Gimnazjum w Zbuczynie, obecnie uczennica kl. III Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach,
  • Katarzyna Sobolewska (Hanka) – siedlczanka pochodzącą z Jasionki, producent przetworów owocowo-warzywnych Agrofruct w Żaboklikach,
  • Urszula Chruściel (Juliasiewiczowa) - długoletnia pedagog, opiekun artystyczny zespołu ULIBABKI, działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zbuczynie,
  • Krystyna Prochenka (Tadrachowa) - emerytka, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zbuczynie, śpiewa w zespole wokalnym ULIBABKI działającym przy GOK Zbuczyn,
  • Jolanta Szcząchor (Komentarz) – emerytowana nauczycielka języka polskiego, była dyrektor Zespołu Szkół w Zbuczynie, która także śpiewa w zespole UliBabki.

Występ gościa honorowego, Pani Justyny Sieńczyłło, występ grupy muzycznej Folk Lacki ze Stoku Lackiego pod skrzydłami Pana Andrzeja Rymuzy, który uświetnił wydarzenie swoim tradycyjnym, czerpiącym z dziedzictwa kulturowego repertuarem oraz możliwość degustacji potraw regionalnych, które również zaczerpnięte były z tradycji kulinarnej wielu pokoleń, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Wólki Kamiennej na czele z przewodniczącą Panią Joanną Sprzączak dodało uroczystości rangi.

I znów było pięknie, dostojnie i wzruszająco, za co organizatorzy wszystkim uczestnikom, a także gościom przybyłym na uroczystość składają serdeczne podziękowania.

„Zarówno do odbioru jak i tworzenia kultury trzeba być przygotowanym. Potrzeba znać dorobek duchowy i materialny naszego narodu, żeby w pełni móc uczestniczyć w tworzeniu i rozwoju świadomej kultury na szczeblu lokalnym” te słowa wypowiedziane ze sceny przez konferansjera, Panią Iwonę Miłobędzką, niech będą przesłaniem do dalszych działań w tej dziedzinie.